Despre Noi

Scoala ,,Hermann Oberth" se afla in insasi inima istorica a cetatii Mediasului, in curtea Bisericii Evanghelice Sfanta Margareta. Este singura scoala cu predare in limba germana din oras, avand elevi atat din Medias, cat si din localitatile invecinate. Scoala poarta numele unui reputat savant de origine germana, a carui biografie este legata de orasul Medias. Prestigiul scolii a facut ca aceasta sa fie foarte apreciata, astfel incat, in anul 2014, cu ocazia inscrierii in clasele pregatitoare, mass-media a prezentat-o drept cea mai solicitata scoala din oras.

De ce si-ar dori cineva sa urmeze scoala germana ,,Hermann Oberth"? Cel mai bun raspuns il pot da parintii care isi inscriu copiii aici si absolventii scolii. Studierea tuturor obiectivelor in limba germana asigura buna cunoastere a acestei limbi de circulatie internationala si deschide accesul elevilor la inca o cultura si civilizatie.Folosirea limbii germane ca limba materna, in paralel cu limba vorbita in familie, ii ajuta pe elevi sa invete cu mare usurinta, in viitor, orice alta limba straina, lucru care le confera mobilitate intelectuala si deschidere culturala.Performantele elevilor se oglindesc in rezultatele deosebite obtinute la numeroase concursuri, de-a lungul timpului si in carierele deosebite pe care le-au urmat multi absolventi ai scolii.Faptul ca elevii provin atat din familii romanesti cat si maghiare sau germane, ii ajuta pe acestia sa inteleaga mai bine societatea, sa fie mai flexibili si mai toleranti, Scoala ,,Hermann Oberth" fiind o oglinda a mozaicului etnic si religios specific Transilvaniei.

Română